Opis kierunku
Studia niestacjonarne (zaoczne) umożliwiają podjęcie studiów na filologii angielskiej osobom, które z różnych względów nie mogą studiować w trybie dziennym. Studia realizowane są w systemie zjazdów odbywających się w soboty i niedziele, co dwa tygodnie. Zajęcia obejmujące wykłady, ćwiczenia i seminaria są prowadzone przez wykwalifikowanych i doświadczonych wykładowców.
Dzięki naszym studiom o profilu ogólnoakademickim uzyskasz nie tylko wszechstronną, pogłębioną wiedzę z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa i kultury angielskiego obszaru językowego, lecz również praktyczne umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim na poziomie C1-C2 (ESOKJ).
Co ważne, oferujemy możliwość wyboru modelu wymowy, który będziesz nabywać i doskonalić w toku praktycznej nauki języka angielskiego (wymowa brytyjska lub amerykańska).
W toku procedury rekrutacyjnej na studia zaoczne magisterskie dokonasz wyboru konkretnego seminarium magisterskiego (jedno z listy seminariów oferowanych w danym roku akademickim). Prowadzenie seminariów powierzamy osobom z dużym dorobkiem akademickim (badania, publikacje, projekty/granty naukowe, itp.), a także szerokim doświadczeniem dydaktycznym. W ramach studiów (oprócz realizacji przedmiotów z bloku zajęć podstawowych) będziesz mieć również możliwość realizacji bloku tzw. zajęć obieralnych. Nasza oferta w tym zakresie obejmuje zajęcia z zakresu językoznawstwa (tzw. “ścieżka językoznawcza”, rekomendowana dla osób realizujących swoje seminaria (projekty) magisterskie w obszarze szeroko pojętego językoznawstwa) oraz zajęcia z zakresu literaturoznawstwa i kultury (tzw. “ścieżka literaturoznawcza”, zalecana dla uczestników/ek seminariów magisterskich z zakresu wiedzy o literaturze / kulturze).
Wymogi wynikające z ustawy o ochronie małoletnich
Warunkiem odbycia obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych jest spełnienie przez studenta wymagań określonych w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, w szczególności poddanie się weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz przedłożenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonych przestępstw, a w przypadku studentów będących cudzoziemcami albo zamieszkujących w ciągu ostatnich 20 lat w innych państwach niż RP również złożenie dodatkowych oświadczeń, a także informacji z rejestrów karnych innych państw wraz z tłumaczeniami przysięgłymi. Niespełnienie wymagań określonych ww. ustawą uniemożliwi odbycie obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych, a w konsekwencji ukończenie studiów.
Wybrane przedmioty
Wybrane przedmioty (ogólne)
- Praktyczna nauka języka angielskiego
- Seminarium magisterskie
- Seminarium przedmiotowe
- Wybrane zagadnienia z kultury i historii cywilizacji Wysp Brytyjskich
- Ochrona własności intelektualnej i redakcja tekstu naukowego
Przedmioty w ramach ścieżki językoznawczej
- Metodologia badań językoznawczych
- Analiza dyskursu
- Zarys historii językoznawstwa
Przedmioty w ramach ścieżki literaturoznawczej
- Metodologia badań literaturoznawczych
- Analiza tekstu literackiego
- Wstęp do kultury popularnej
Kompetencje absolwenta
- Znajomość języka angielskiego na poziomie C1 – C2 zgodnie z wymaganiami określonymi w ESOKJ
- Znajomość zagadnień dotyczących badań językoznawczych i literaturoznawczych, w tym w ich kontekście kulturowym
- Kompetencje miękkie (kreatywność, elastyczność, komunikatywność)
- Umiejętność krytycznego i twórczego myślenia
Perspektywy zawodowe
- Tłumacz/ka języka angielskiego
- Praca redakcyjna, w mediach elektronicznych, public relations, reklamie
- Praca w obszarach związanych z badaniami rynku i opinii społecznej oraz dziennikarstwie
- Praca w instytucjach naukowych, edukacyjnych, kulturalnych oraz mediach poszukujących pracowników z szeroką wiedzą kulturową i umiejętnościami filologicznymi
- Praca w międzynarodowych przedsiębiorstwach wymagająca dobrej znajomości angielskiego oraz rozeznania na lokalnych rynkach zagranicznych
- Praca w przedsiębiorstwach, w których jednym z podstawowych wymogów jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego oraz pełne rozeznanie w zakresie zjawisk literacko-kulturowych krajów anglojęzycznych