Opis kierunku
Głównym celem powołania kierunku było stworzenie możliwości zdobycia wiedzy w zakresie gospodarowania środowiskiem oraz umiejętności jej wykorzystania w przyszłej pracy zawodowej zapewniającej konkurencyjność na rynku pracy. W związku z tym absolwent studiów doskonale orientuje się w problematyce jakościowego i przestrzennego zróżnicowania warunków przyrodniczych oraz procesów społeczno-gospodarczych, a także ich wpływu na stan środowiska wraz z przeciwdziałaniem jego zagrożeniom. Posiada też szerokie kompetencje i umiejętności w tym zakresie.
Odpowiednio przygotowany program studiów pozwala przygotować absolwentów do rozwiązywania problemów związanych ze zrównoważonym rozwojem środowiska, w którym bezpieczeństwo zasobów i systemów jest zagrożone przez działalność człowieka. Ważną częścią procesu dydaktycznego są zajęcia z zakresu technologii GIS i interpretacji map tematycznych, zdjęć lotniczych i obrazów satelitarnych. Zdobyta wiedza, umiejętności i kompetencje zawodowe są weryfikowane podczas krajowych i zagranicznych ćwiczeń terenowych oraz praktyk zawodowych.
Wybrane przedmioty
- Systemy Informacji Geograficznej w badaniach środowiska
- Drony w ochronie środowiska
- Waloryzacja i ocena zasobów środowiska
- Cyfrowa kartografia tematyczna
- Odnawialne źródła energii
- Gospodarka odpadami
- Rekultywacja środowiska
- Modelowanie procesów przyrodniczych
Kompetencje absolwenta
- Posługiwanie się specjalistycznym oprogramowaniem obejmującym systemy geoinformacyjne oraz narzędzia i techniki monitorowania środowiska w zakresie zapewniania ochrony powietrza i klimatu, wód, gleb oraz przyrody ożywionej.
- Bardzo dobre przygotowanie do realizowania działań organizacyjnych oraz planistyczno-programowych w sferze zrównoważonego rozwoju stanowiących kompetencje organów administracji państwowej i samorządowej wszystkich szczebli.
- Umiejętność analizowania i kształtowania systemów zarządzania środowiskiem oraz gospodarką odpadami w różnych skalach przestrzennych: krajowej, regionalnej lub lokalnej.
- Kreowanie rozwiązań służących promowaniu i wdrażaniu proekologicznych form gospodarowania oraz sposobów ich finansowania, szczególnie w sektorze odnawialnych źródeł energii, gospodarki wodnej oraz ochrony przyrody.
- Stosowanie metod edukacji ekologicznej oraz mediacji w procesach decyzyjnych dotyczących środowiska.
Perspektywy zawodowe
- Instytucje administracji państwowej i samorządowej w działach związanych z ochroną i monitorowaniem środowiska
- Biura projektowe przygotowujące ekspertyzy przyrodnicze dla potrzeb planowania przestrzennego i strategicznego i realizujące inwestycje techniczne o znaczącym wpływie na środowisko
- Podmioty zajmujące się finansowaniem ochrony środowiska
- Stowarzyszenia i organizacje pozarządowe służące ochronie środowiska
- Własna działalność gospodarcza związana ze sporządzaniem dokumentacji środowiskowych oraz wykonywaniem terenowych badań i analiz środowiska