Opis kierunku
Program kierunku oferuje połączenie interdyscyplinarnej perspektywy teoretycznej z praktyką i zdobywaniem różnorodnych doświadczeń z dziedziny turystyki kulturowej.
W centrum programu znajdują się dwie dyscypliny: literaturoznawstwo (dyscyplina główna) i językoznawstwo, obudowane bardzo szerokim kontekstem interdyscyplinarnym, w którego skład wchodzą historia, historia kultury, wiedza o sztukach pięknych, teatrze, kinie. Koncepcja kształcenia jest wyraziście zróżnicowana w stosunku do filologii klasycznej, która stanowiła punkt wyjścia. Studia śródziemnomorskie bazują na pojęciu „turystyki kulturowej”, która oznacza tworzenie mentalnego zaplecza w postaci szerokich horyzontów intelektualnych, wytyczanych przez znajomość takich zagadnień, jak literatura, teatr i sztuka antyczna, historia starożytna, filozofia, retoryka, Biblia, kultura europejskiego średniowiecza, renesansu i baroku, czy też recepcja kultury grecko-rzymskiej w czasach od średniowiecza po współczesność.
Wiedza ta jest ściśle związana ze znajomością języków klasycznych (łacina i elementy greki) oraz wybranych języków nowożytnych z krajów basenu Morza Śródziemnego (z nastawieniem na jego praktyczne wykorzystanie i powiązaniem z wiedzą o kulturze danego kraju), a także poznanie atrakcji turystycznych i muzeów w południowej Europie.
Wybrane przedmioty
-
Język łaciński z elementami kultury antycznej
-
Zarys literatury greckiej i rzymskiej
-
Arcydzieła literatury greckiej i rzymskiej
-
Religie Grecji i Rzymu
-
Życie codzienne Greków i Rzymian
-
Kultura i język wybranego kraju Śródziemnomorza
-
Atrakcje turystyczne Śródziemnomorza
-
Obsługa ruchu turystycznego
-
Pilotaż i przewodnictwo wycieczek
Kompetencje absolwenta
Celem studiów śródziemnomorskich jest poszerzenie kręgu osób przygotowanych do badania, a zwłaszcza popularyzowania kultury śródziemnomorskiej w różnych sferach życia zawodowego i społecznego.
W ramach fakultatywnego przygotowania do pracy w dynamicznie rozwijającej się branży turystycznej, zwłaszcza nastawionej na zwiedzanie krajów śródziemnomorskich, w programie studiów znaleźć można ofertę przedmiotów praktycznych związanych z turystyką, przewodnictwem i pilotażem wycieczek po krajach basenu Morza Śródziemnego. Specjalność Turystyka kulturowa Śródziemnomorza pozwala im przyswoić sobie wiedzę z zakresu obsługi grup turystycznych zarówno w roli pilota wycieczek, jak i obsługi klientów w roli sprzedawcy w biurze turystycznym. W trakcie zajęć studenci uczestniczą w praktykach i wyjazdach szkoleniowych, podczas których doskonalą umiejętności niezbędne podczas pracy z grupami turystycznymi.
Absolwenci stają się wyjątkowymi ekspertami w zakresie literatury, kultury i tradycji śródziemnomorskiej, którzy dzięki swemu wykształceniu będą funkcjonować w różnych – i nie zawsze dziś możliwych do pełnego przewidzenia – obszarach życia społecznego, wykonując rozmaite zawody (związane również z przemysłem turystycznym) i wypełniając funkcje, w których wykorzystają nie tylko swą wiedzę i umiejętności, ale również postawę gotowości do działań godnych nowoczesnego humanisty, dzięki swej pasji zmieniającego i przekształcającego rzeczywistość, podtrzymującego prawdziwy ogień tradycji śródziemnomorskiej, a jednocześnie pamiętającego o etycznym wymiarze swych decyzji.
Perspektywy zawodowe
Ze względu na doskonałe przygotowanie merytoryczne, w tym językowe, literackie i kulturowe, wsparte zaawansowanym przygotowaniem praktycznym w ramach specjalizacji turystycznej absolwenci (a nawet studenci) są bardzo pożądanymi pracownikami w instytucjach związanych z turystyką (biura podróży), instytucjach kultury (np. muzea), redakcjach, bibliotekach. Ich umiejętności samokształcenia powodują, że świetnie przystosowują swoje kompetencje i wiedzę do różnych miejsc pracy.
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia absolwenci mają możliwość kontynuowania kształcenia na tym samym kierunku na studiach drugiego stopnia.