Opis kierunku
Studia niderlandystyczne drugiego stopnia mają charakter akademicki i stanowią połączenie studiów filologicznych (kompetencje z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa) i kulturoznawczych.
Od kandydatów wymagane jest posiadanie dyplomu licencjata studiów niderlandystycznych pierwszego stopnia lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia innego kierunku, pod warunkiem odpowiedniej znajomości języka niderlandzkiego i rozwiniętych zainteresowań kulturą niderlandzką.
Oprócz poszerzania swojej wiedzy niderlandystycznej i rozwijania zainteresowań akademickich i badawczych (zwłaszcza w ramach seminarium magisterskiego, proseminariów i przedmiotów do wyboru), studenci mają możliwość doskonalenia sprawności językowych na zaawansowanym poziomie: docelowo osiągają biegłość w posługiwaniu się językiem niderlandzkim na poziomie C1 oraz doskonalą znajomość drugiego języka obcego.
Zajęcia prowadzą wykładowcy będący rodzimymi użytkownikami języka niderlandzkiego (z Holandii i Belgii), a także polscy niderlandyści. W skład naszej kadry dydaktycznej wchodzą nauczyciele akademiccy, którzy wykształcenie niderlandystyczne łączą z innymi specjalnościami, takimi jak anglistyka, germanistyka, iberystyka, slawistyka, architektura, historia sztuki, psychologia itp., dzięki czemu oferta kursów ma charakter interdyscyplinarny. Ponadto studenci uczestniczą w spotkaniach z przedstawicielami biznesu holenderskiego i belgijskiego działającymi w Polsce oraz poznają wybrane aspekty przekładu literackiego.
Absolwenci wyposażeni są w gruntowną i wszechstronną wiedzę, przede wszystkim z zakresu literatury i języka, a także kultury niderlandzkiego obszaru językowego. Są otwarci na rozwój zawodowy i dobrze przygotowani do podjęcia wyzwań współczesnego, dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Posiadają bardzo dobrą praktyczną znajomość języka niderlandzkiego oraz dodatkowego języka obcego, a także wyposażeni są w kompetencje kulturowe umożliwiające im pracę w międzynarodowym środowisku. Ponadto absolwenci studiów drugiego stopnia są przygotowani do podejmowania złożonych wyzwań badawczych, w tym do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).
Wybrane przedmioty
- Praktyczna nauka języka niderlandzkiego
- Seminarium magisterskie
- Biznes holenderski i flamandzki w Polsce
- Proseminarium literaturoznawcze lub językoznawcze
- Seminarium dyplomowe
Kompetencje absolwenta
- Płynna znajomość języka niderlandzkiego na poziomie C1
- Dobra znajomość drugiego języka obcego
- Kompetencje w zakresie nauk o literaturze i języku
- Znajomość literatury i kultury niderlandzkiego obszaru językowego
- Orientacja w lokalnym i krajowym rynku pracy
- Znajomość podstaw przekładu literackiego
- Rozwinięte kompetencje akademickie i badawcze
Perspektywy zawodowe
- Praca w firmach z kapitałem holenderskim i belgijskim
- Praca w instytucjach kultury, wydawnictwach, redakcjach, środkach masowego przekazu
- Praca w sektorze turystycznym
- Praca jako tłumacz
- Praca jako lektor języka niderlandzkiego (po uzupełnieniu kompetencji pedagogicznych)
- Praca badawcza, akademicka