Opis kierunku
Studia na kierunku psychologia trwają 5 lat (jednolite studia magisterskie) i adresowane są do osób zainteresowanych psychiką i zachowaniem człowieka w różnych sytuacjach. W innowacyjny sposób prowadzimy kształcenie w zakresie pomocy psychologicznej człowiekowi w dynamicznie zmieniającym się świecie. Przygotowujemy absolwentki i absolwentów do udzielania wsparcia jednostkom i grupom społecznym. Rozwijamy wiedzę odnoszącą się do funkcjonowania i prawidłowego rozwoju jednostek, grup oraz instytucji społecznych, umiejętności diagnozowania i kierowania procesami z nimi związanymi, a także identyfikowania i niwelowania czynników zaburzających funkcjonowanie człowieka i grup.
W trakcie kształcenia studiujący zdobywają wiedzę z różnych obszarów psychologii, w tym psychologii ogólnej (poznawczej, emocji i motywacji, osobowości, różnic indywidualnych, społecznej oraz rozwoju), a także metodologii badań, obejmującej statystykę, psychometrię i diagnozę psychologiczną. Poznają również biologiczne mechanizmy zachowań oraz psychopatologię. Początkowa część kształcenia koncentruje się na podstawach psychologii i rozwijaniu kluczowych kompetencji. Następnie wybierane są dwie specjalności z zakresu psychologii stosowanej oraz szczegółowe ścieżki kształcenia. Dalszy przebieg nauki zależy od indywidualnych wyborów, umożliwiając kształtowanie własnego profilu zawodowego.
Kompetencje zdobyte w trakcie studiów dają szerokie możliwości pracy w zawodzie psychologa z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w obszarze edukacji, profilaktyki i pomocy psychologicznej, a także w aktywności zawodowej.
Wymogi wynikające z ustawy o ochronie małoletnich
Osoby wybierające ścieżkę kształcenia umożliwiającą uzyskanie przygotowania pedagogicznego niezbędnego do pracy w instytucjach edukacji są zobowiązane do wypełnienia obowiązków wynikających z ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
Specjalności
- Animacja społeczności lokalnych
- Doradztwo personalne
- Organizacja środowiska uczenia się a specyficzne potrzeby edukacyjne
- Psychologia kryminologiczna i kryminalistyczna
- Psychologia zdrowia i choroby
- Psychoterapia zaburzeń psychicznych
- Seksuologia kliniczna
Wybrane przedmioty
- Metodologia badań psychologicznych i statystyka
- Podstawy pomocy psychologicznej
- Procesy poznawcze
- Psychologia różnic indywidualnych
- Psychologia społeczna
- Psychopatologia
Kompetencje absolwenta
- Wiedza i umiejętności dotyczące projektowania i prowadzenia badań naukowych.
- Wiedza umożliwiająca analizę zdrowia i zaburzeń psychicznych, osobowości człowieka i jego rozwoju w cyklu życia.
- Wiedza na temat możliwości stosowania psychologii w obszarze działań diagnostycznych i pomocowych, zwłaszcza w dziedzinach psychologii zdrowia, klinicznej, pracy i organizacji, społecznej i edukacji.
- Umiejętności integrowania informacji pochodzących z różnych koncepcji psychologicznych na temat prawidłowego i zaburzonego funkcjonowania człowieka.
- Umiejętności postępowania diagnostycznego, profilaktycznego i pomocowego dla osób z grup niskiego i wysokiego ryzyka problemów i zaburzeń psychicznych.
- Kompetencje do podjęcia zadań z zakresu psychologicznej pomocy indywidualnej i grupowej.
Perspektywy zawodowe
- Animator
- Biegły sądowy
- Doradca zawodowy
- Interwent kryzysowy
- Mediator
- Naukowiec
- Psycholog diagnosta
- Psycholog kliniczny
- Psycholog penitencjarny
- Psycholog policyjny
- Psycholog sportu
- Psycholog transportu
- Psycholog w systemie edukacji formalnej (psycholog szkolny)
- Psychoterapeuta
- Specjalista HR