Opis kierunku
Program studiów kierunku fizyka oferuje szeroką wiedzę teoretyczną i doświadczalną w zakresie podstawowych zasad rządzących światem fizycznym. Studenci zdobywają umiejętności w takich dziedzinach jak mechanika, elektryczność i magnetyzm, termodynamika, optyka, teoria względności, mechanika kwantowa oraz fizyka materii skondensowanej. W ramach programu studiów przewidziane są zarówno wykłady, jak i zajęcia laboratoryjne, które umożliwiają praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy.
Studenci mają do wyboru trzy ścieżki tematyczne: fizykę ogólną, fizyką materiałową oraz fizykę jądrową. Mogą również z proponowanych zajęć do wyboru stworzyć swój własny, indywidualny zestaw przedmiotów fakultatywnych. Tak skonstruowany program kształcenia pozwala na dostosowanie sylwetki i kompetencji absolwenta zarówno do kontynuowania przez niego kariery naukowej na uczelni, jak i kariery zawodowej w przemyśle, szkolnictwie, przy badaniach materiałowych, przy analizie danych oraz w sektorze energetycznym. Program kończy się obroną pracy dyplomowej, która przedstawia wyniki samodzielnie przeprowadzonych badań naukowych.
Fizyka to kierunek dla osób, które pragną rozwijać swoje zdolności analityczne i logiczne, a także aktywnie uczestniczyć w tworzeniu nowoczesnych technologii.
Wymogi wynikające z ustawy o ochronie małoletnich
Warunkiem uczestniczenia w praktycznych zajęciach dydaktycznych (laboratoriach) oraz odbycia obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych jest spełnienie przez studenta wymagań określonych w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, w szczególności poddanie się weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz przedłożenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonych przestępstw, a w przypadku studentów będących cudzoziemcami albo zamieszkujących w ciągu ostatnich 20 lat w innych państwach niż RP również złożenie dodatkowych oświadczeń, a także informacji z rejestrów karnych innych państw wraz z tłumaczeniami przysięgłymi. Niespełnienie wymagań określonych ww. ustawą uniemożliwi uczestniczenie w zajęciach praktycznych oraz odbycie obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych, a w konsekwencji ukończenie studiów.
Wybrane przedmioty
- Mechanika
- Elektryczność i magnetyzm
- Narzędzia matematyczne i informatyczne
- Drgania i fale
- Termodynamika
- Mechanika kwantowa
- Optyka
- Fizyka fazy skondensowanej
- Własność intelektualna, patenty i przedsiębiorczość
Kompetencje absolwenta
Większość absolwentów kierunku Fizyka kontynuuje naukę na studiach II stopnia. Nasz absolwent ze stopniem licencjata będzie znakomicie przygotowany do podjęcia studiów magisterskich zarówno na kierunku Fizyka jak i na wielu kierunkach ścisłych, przyrodniczych czy technicznych. Nieliczni absolwenci podejmą pracę zawodową. Takim absolwentom nasz program kształcenia da zdolność dostosowywania się do wymogów pracy w wielu obszarach tak zwanej gospodarki opartej na wiedzy, pozwalając odnaleźć się w warunkach dzisiejszego szybko zmieniającego się rynku pracy, szczególnie w dziedzinach wiążących się z nowymi technologiami materiałowymi, informatycznymi, a także w firmach zajmujących się transferem osiągnięć naukowych do przemysłu.
Absolwent studiów I stopnia:
-
ma wiedzę z zakresu podstaw współczesnej fizyki, matematyki, informatyki;
-
rozumie i potrafi opisać i modelować podstawowe zjawiska fizyczne używając aparatu matematycznego;
-
potrafi projektować i przeprowadzić proste doświadczenia fizyczne oraz zinterpretować ich wyniki;
-
potrafi uzyskiwać, gromadzić, przetwarzać i przekazywać potrzebne informacje;
-
jest gruntownie przygotowany do nauki na studiach drugiego stopnia.
Perspektywy zawodowe
-
w instytucjach naukowych i badawczych,
-
w laboratoriach przemysłowych,
-
w firmach związanych z przemysłem komputerowym,
-
w sektorze publicznym i administracji,
-
po uzyskaniu dodatkowych uprawnień pedagogicznych, w szkole.