Opis kierunku
Specjalność pedagogika środowiskowa i animacja społeczności lokalnych jest skierowana do osób zainteresowanych aktywnością społeczną, koncentrujących się na przedsiębiorczości i samorządności, zdolnych inicjować i wdrażać zadania animacyjne w obszarze społeczności lokalnej.
Specjalność ta przygotowuje studentów do profesjonalnego działania w obszarze animacji społeczności lokalnych, wprowadzania zmian społecznych w środowiskach dotkniętych problemami egzystencjalnymi, budowania kapitału społecznego, rozwijania dialogu społecznego oraz wspierania rozwoju jednostek i grup. Czyni to poprzez integrację interdyscyplinarnej teorii z praktyką oraz rozwijając kompetencje niezbędne do skutecznego wspierania społeczności na różnych poziomach. Kształcenie ma na celu rozwijanie umiejętności analizy złożonych problemów pedagogicznych i społecznych oraz wdrożenie do projektowania skutecznych rozwiązań.
Studenci kończący studia na specjalności pedagogika środowiskowa i animacja społeczności lokalnych posiadają wysoki poziom świadomości dotyczący szczególnej wartości i roli podmiotów trzeciego sektora w aktywizacji środowiska lokalnego. Potrafią rozwijać sieć kontaktów wśród podmiotów trzech sektorów (publicznego, pozarządowego i rynkowego). Specjalność skupia się na praktycznych kompetencjach, takich jak diagnozowanie potrzeb społeczności lokalnych, organizowanie działań animacyjnych, kompensacyjnych, profilaktycznych i aktywizujących. Studenci zdobywają doświadczenie praktyczne podczas praktyk zawodowych, realizowanych m.in. w instytucjach pomocy społecznej, organizacjach pozarządowych, klubach środowiskowych oraz jednostkach samorządu terytorialnego.
Wybrane przedmioty
- Aktywizacja dzieci i młodzieży w środowisku
- Aktywizacja osób dorosłych w środowisku
- Organizacje pozarządowe i wolontariat
- Zarządzanie zasobami ludzkimi w środowisku lokalnym
- Wydarzenia i kampanie społeczne – warsztat
- Warsztat inicjatyw twórczych
Kompetencje absolwenta
- Dysponuje zintegrowaną wiedzą pedagogiczną, biologiczną, psychologiczną, socjologiczną oraz historyczno-filozoficzną.
- Potrafi dokonywać analiz złożonych problemów natury pedagogicznej oraz problemów społecznych.
- Potrafi przygotować i przeprowadzić diagnozę potrzeb i zasobów środowiska lokalnego, by na jej podstawie zaprojektować i zrealizować stosowne oddziaływania.
- Jest przygotowany do profesjonalnego przeprowadzania działań praktycznych w zakresie animacji społeczności lokalnych.
- Jest animatorem i integratorem więzi społecznych w środowisku lokalnym.
- Kreuje dialog społeczny.
- Zarządza zasobami ludzkimi, współpracuje z instytucjami administracji publicznej, organizacjami pozarządowymi oraz społecznościami lokalnymi.
Perspektywy zawodowe
Studia na specjalności pedagogika środowiskowa i animacja społeczna przygotowują do profesjonalnego zaangażowania się w życie społeczności lokalnych, rozwijania działań edukacyjnych, integracyjnych oraz animacyjnych, a także do pracy z różnorodnymi grupami społecznymi.
Potencjalne miejsca pracy
- Domy kultury (miejskie, gminne, dzielnicowe).
- Instytucje pomocy społecznej.
- Wychowawca/pedagog w placówkach wsparcia dziennego (świetlice wychowawcze i socjoterapeutyczne, ogniska pracy z młodzieżą).
- Pedagog podwórkowy/streetworker.
- Kluby seniora.
- Świetlice w szpitalach na oddziałach dziecięcych lub w szpitalach dziecięcych.
- Organizacje pozarządowe działające na rzecz szeroko pojętej aktywizacji jednostek, grup i społeczności lokalnych.
- Placówki administracji publicznej i samorządy lokalne.