Opis kierunku
Program studiów jest w dużym stopniu oparty o wytyczne Europejskiej Rady Optyki i Optometrii (ECOO) oraz wzoruje się na programach kształcenia najlepszych uczelni amerykańskich i brytyjskich kształcących optometrystów.
Studia magisterskie z Optometrii są rozszerzeniem wiedzy z zakresu optometrii i optyki okularowej zdobytej na studiach I stopnia, dlatego przeznaczone są dla osób, które ukończyły kierunek Optyka Okularowa z Optometrią, Optometria lub kierunki pośrednie, gdzie student poznaje metody badań optometrycznych, badań refrakcji i podstawy nauk medycznych.
Zespół doświadczonych nauczycieli akademickich i jednocześnie specjalistów/praktyków (zarówno pod kątem klinicznym, jak i dydaktycznym) przywiązuje istotną wagę do kształcenia umiejętności przyszłych optometrystów, szczególnie w zakresie procedur postępowania z pacjentami — zarówno w przypadkach standardowych, jak i w bardziej złożonych zaburzeniach (m.in. w zaburzeniach zezowych, w niedowidzeniu, w podwójnym widzeniu, w stanach z nabytymi zaburzeniami widzenia na skutek urazów lub udaru mózgu; w doborze specjalistycznych pomocy optycznych i soczewek kontaktowych oraz pomoc pacjentom ze specyficznymi zaburzeniami widzenia).
Efekty kształcenia na kierunku studiów Optometria obejmują m.in. rozszerzoną wiedzę w zakresie biofizyki oraz nauki o widzeniu, optometrii, patologii narządu wzroku i neuronauki oraz dogłębną wiedzę w zakresie wad refrakcji, widzenia obuocznego, terapii widzenia, optometrii pediatrycznej, specjalistycznych soczewek kontaktowych i złożonych metod korekcji zaburzeń wzroku.
Wymogi wynikające z ustawy o ochronie małoletnich
Warunkiem uczestniczenia w praktycznych zajęciach dydaktycznych (laboratoriach) oraz odbycia obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych jest spełnienie przez studenta wymagań określonych w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, w szczególności poddanie się weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz przedłożenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonych przestępstw, a w przypadku studentów będących cudzoziemcami albo zamieszkujących w ciągu ostatnich 20 lat w innych państwach niż RP również złożenie dodatkowych oświadczeń, a także informacji z rejestrów karnych innych państw wraz z tłumaczeniami przysięgłymi. Niespełnienie wymagań określonych ww. ustawą uniemożliwi uczestniczenie w zajęciach praktycznych oraz odbycie obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych, a w konsekwencji ukończenie studiów.
Wybrane przedmioty
- Optometria geriatryczna
- Patologia przedniego i tylnego odcinka oka
- Badania optometryczne
- Widzenie obuoczne
- Patofizjologia i patobiochemia człowieka
- Metody obrazowania narządu wzroku
- Fizyka procesu widzenia
- Chirurgia refrakcyjna
- Specjalistyczne soczewki kontaktowe
- Optometria pediatryczna
Kompetencje absolwenta
Optometrysta to regulowany zawód medyczny - specjalista ochrony zdrowia, który wykonuje pomiary parametrów układu wzrokowego; określa odstępstwa od norm fizjologicznych w celu dobrania, przepisania i wykonania korekcji za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub innych pomocy wzrokowych, a także prowadzi lub nadzoruje rehabilitację układu wzrokowego w celu przywrócenia właściwej sprawności widzenia.
Optometrysta bazując na wiedzy z zakresu fizyki (w szczególności optyki) oraz wybranych działów medycyny (anatomia, fizjologia), a także posiadając umiejętności prowadzenia badań oraz analizy wyników pomiarów, posiada szeroką wiedzę na temat procesu widzenia, metod diagnostycznych narządu wzroku oraz możliwych do zastosowania rozwiązań i pomocy wzrokowych. Absolwenci kierunku Optometria:
- znają standardy badania optometrycznego oraz diagnostyki optometrycznej i prowadzenia pacjentów,
- znają metody pomiarowe oraz metody numeryczne związane z poznaniem i opisem procesu widzenia,
- znają teoretyczne i praktyczne podstawy funkcjonowania aparatury pomiarowej i diagnostycznej stosowanej w badaniu optometrycznym i diagnostyce narządu wzroku,
- potrafią zaplanować i wykonać złożone badania optometryczne (badanie refrakcji przedmiotowej i podmiotowej, badanie widzenia obuocznego, badania złożonych funkcji wzrokowych),
- potrafią przygotować i przeprowadzić rehabilitację wzroku (dobierać korekcję pryzmatyczną, dwuogniskową, progresywną, filtry barwne, ćwiczenia wzroku),
- potrafią dobrać odpowiednią korekcję soczewkami kontaktowymi (jak miękkie soczewki i sztywne soczewki kontaktowe, soczewki multifolakne, miniskleralne, ortokeratologiczne),
- potrafią wykorzystać w badaniach optometrycznych urządzenia pomiarowe i diagnostyczne: foroptery, autorefraktometry, lampy szczelinowe, oftalmoskopy, tonometry oraz sprzęt do badania pola widzenia i obrazowania oka (jak OCT, funduskemery, topografy),
- potrafią zdefiniować i rozróżnić odstępstwa od norm fizjologicznych układu wzrokowego i w przypadku ich stwierdzenia skierować pacjenta do właściwego specjalisty.
Perspektywy zawodowe
Rynek pracy dla absolwentów optometrii jest dobrze rozwinięty i obejmuje:
- zakłady optyczne,
- gabinety i kliniki optometryczne,
- oddziały okulistyczne szpitali i kliniki okulistyczne,
- firmy zajmujące się konstruowaniem soczewek okularowych,
- firmy zajmujące się dystrybucją soczewek kontaktowych, okularowych, a także pomocy dla osób słabowidzących.