Opis kierunku
Kierunek prawno-ekonomiczny, prowadzony wspólnie przez Wydział Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jest adresowany do absolwentów szkół średnich interesujących się zarówno zagadnieniami gospodarczymi, jak i stroną prawną procesów ekonomicznych. Ma przygotowywać absolwentów, którzy będą zlecać prawnikom wykonywanie usług na rzecz przedsiębiorstwa lub innych podmiotów funkcjonujących w szeroko rozumianej sferze gospodarczej. Osoby te będą zdolne do uwzględniania
w podejmowanych decyzjach i działaniach zarówno ich wymiaru ekonomicznego, jak i prawnego.
Wybrane przedmioty
- Współczesne koncepcje funkcjonowania gospodarki
- Prawne instrumenty zabezpieczenia wierzytelności
- Publiczne prawo bankowe
- Prawna reglamentacja działalności gospodarczej
- Doradztwo bankowe
- Prawo ochrony konsumentów
- Prawo zamówień publicznych
- Podstawy kontroli i audytu
- Strategie podatkowe
- Prawo ochrony konkurencji
- Prawo papierów wartościowych
- Prawo rolniczej działalności gospodarczej
Kompetencje absolwenta
- Posiada pogłębioną wiedzę teoretyczną o zasadach funkcjonowania rynku w danym układzie prawno-ekonomicznym, wykorzystując podstawowe teorie mikro- i makroekonomii oraz obowiązujące przepisy prawa.
- Posiada wiedzę z zakresu prawa i ekonomii w procesie zarządzania.
- Potrafi w sposób specjalistyczny przewidzieć przebieg procesów i zjawisk gospodarczych z wykorzystaniem standardowych metod analizy ekonomicznej i narzędzi statystycznych.
- Posiada wiedzę niezbędną w procesie doradztwa podmiotom gospodarczym.
Perspektywy zawodowe
Studia na kierunku prawo-ekonomicznym pozwolą absolwentom uzyskać niezwykle rozlegle, horyzontalne wykształcenie wiążące aspekty nauk prawnych oraz nauk ekonomicznych.
Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do podejmowania tradycyjnych funkcji zawodowych osób kończących studia ekonomiczne w ramach kierunku ekonomia, ale zarazem uzyskają unikatowe kompetencje zawodowe pozwalające na aspirowanie do tych wszystkich stanowisk pracy, które będą wymagały równie swobodnego poruszania się w sferze ekonomii, jak i prawa.
Ukończenie tego kierunku daje możliwość zatrudnienia się na stanowiskach operacyjnych, analitycznych i menedżerskich w przedsiębiorstwach sektora prywatnego i publicznego, kancelariach radcowskich, organizacjach i instytucjach (publicznych i pozarządowych) w kraju i za granicą.