Opis kierunku
Historia to wszechstronne studia połączone z szeroką ofertą wyboru dodatkowych specjalności. Oferujemy duży zakres zajęć ogólnohistorycznych, specjalistycznych ścieżek międzyprzedmiotowych i wykładów mistrzowskich. Dużą pulę zajęć znajdujących się w ofercie programu kierunku studenci/studentki wybierają samodzielnie. Od pierwszego semestru studiów dokonują również indywidualnego wyboru seminarium magisterskiego, podczas którego przygotowują pracę dyplomową. Elastyczny i urozmaicony program nauczania stwarza możliwość poszerzania zainteresowań historycznych i poznania dziejów w różnorakich aspektach i z różnych perspektyw, ale także zdobycia kompetencji zawodowych przydatnych na rynku pracy.
Specjalności
- historia ogólna
- archiwistyka i zarządzanie dokumentacją
- nauczycielska
- mediewistyka
- historia wojskowości
- polityka i media w dziejach
Wybrane przedmioty
- Badanie dziejów globalnych
- Badanie dziejów kultury
- Metody badań w naukach historycznych
- Ekonomia i systemy społeczno-gospodarcze w XX i XXI w.
- Retoryka w edukacji historycznej (przedmiot ze specjalności)
- Ochrona dziedzictwa kulturowego (przedmiot ze specjalności)
- Dzieje wojen morskich (przedmiot ze specjalności)
- Diagnozowanie sytuacji międzynarodowej (przedmiot ze specjalności)
Kompetencje absolwenta
Kompetencje i umiejętności
- Absolwent/ka kierunku historia uzyskuje pogłębioną wiedzę z zakresu badań historycznych w ujęciu problemowym z historii Polski i powszechnej oraz wiedzę specjalistyczną w zakresie wybranych obszarów, problemów i tematów badawczych, w odniesieniu do co najmniej jednej epoki historycznej.
- Absolwent/ka uzyskuje umiejętności i kompetencje badawcze, w tym odniesione do krytyki, analizy i interpretacji źródeł, formułowania oraz rozwiązywania złożonych problemów badawczych, co daje przygotowanie do pracy w wielu zawodach wymagających samodzielności, kreatywności, rzetelności prowadzenia badań na wysokim poziomie, kierowania zespołem oraz upowszechniania wyników badań w zróżnicowanej formie.
- Absolwent/ka uzyskuje umiejętność posługiwania się językiem obcym nowożytnym na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
- Absolwent/ka uzyskuje kompetencje w zakresie komunikowania się, negocjowania, przekonywania i perswazji, a także posługiwania się współczesnymi technologiami informacyjnymi.
- Absolwent/ka pogłębił/a kompetencje społeczne w zakresie: refleksyjnego stosowania zasad etyki zawodowej historyka, w tym ochrony i promocji dziedzictwa historycznego w zróżnicowanych środowiskach i formach, upowszechnia i propagowania wiedzy historycznej z poszanowaniem różnych stanowisk i punktów widzenia na przeszłość lokalną, narodową, europejską.
Perspektywy zawodowe
- urzędy administracji państwowej
- jednostki samorządu terytorialnego
- archiwa
- szkoły
- media
- instytucje kultury (biblioteki naukowe, muzea, wydawnictwa)