Opis kierunku
Specjalność Geozagrożenia, jako jedna z pierwszych w Polsce, stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na absolwentów posiadających ekspercką wiedzę w zakresie ewaluacji geozagrożeń i sposobów przeciwdziałania ich negatywnym skutkom. Zapotrzebowanie na taką wiedzę potwierdza szybki rozwój tej dziedziny, znaczący wzrost świadomości decydentów w kwestii potencjalnych zagrożeń i powstawanie nowych jednostek niej poświęconych, na przykład w ramach krajowej służby geologicznej (PIG-PIB).
Specjalność Geozagrożenia powstała w oparciu o najnowsze osiągnięcia z zakresu nauki o Ziemi, uzupełnione przez niezbędne wiadomości i umiejętności z dziedzin pokrewnych. Program studiów zawiera m.in. elementy nauki modelowania i statystycznej analizy danych z wykorzystaniem współczesnych narzędzi cyfrowych oraz wiedzy o dynamice procesów naturalnych w odniesieniu do skał, gruntów i wód. W ramach zajęć studenci będą również mieli możliwość przygotowania się do samodzielnej pracy naukowej
Wybrane przedmioty
- Geozagrożenia hydrologiczne na lądach
- Trzęsienia ziemi i paleosejsmologia
- Współczesna zmiana klimatu
- Modelowanie numeryczne geozagrożeń
- Narzędzia GIS w analizie geozagrożeń
- Modelowanie statystyczne w R
- Analiza ryzyka i zarządzanie kryzysowe
- Projekt naukowy
Kompetencje absolwenta
- Rozległa wiedza na temat procesów naturalnych stanowiących zagrożenie dla życia i mienia ludzi.
- Umiejętność analizy danych środowiskowych w celu określenia stopnia ryzyka wystąpienia danego geozagrożenia.
- Umiejętność znajdywania rozwiązań pozwalających przeciwdziałać powstawaniu szkód, lub ograniczających efekty już zaistniałych zjawisk.
- Umiejętność pracy w nowoczesnych środowiskach analizy danych geologiczno-środowiskowych.
Perspektywy zawodowe
- praca w zawodzie geologa w przedsiębiorstwach, zakładach górniczych, instytutach badawczych (np. SAFEGE, KGHM, PGNiG S.A., PIG-PIB, IMGW-PIB, KWB Konin, Gaz-System S.A.)
- praca naukowa (uczelnie i Polska Akademia Nauk)
- zakładanie i prowadzenie własnych firm geologicznych
- urzędy administracji państwowej i samorządowej