Opis kierunku
Trzon programu stanowią przedmioty z zakresu mineralogii, tektoniki, paleontologii, sedymentologii, petrologii, geologii historycznej, geochemii, kartografii geologicznej, geologii regionalnej Polski. Student poznaje też główne dziedziny geologii stosowanej: hydrogeologię, geologię inżynierską, geologię złóż. Wiedza uzupełniona jest o ważne dla przyszłego geologa obowiązkowe przedmioty uzupełniające: geomorfologię, geofizykę, wiertnictwo. Znaczący udział w programie studiów licencjackich stanowią ćwiczenia terenowe, realizowane w odsłonięciach, jak i czynnych kopalniach. Odbywają się one w różnych częściach naszego kraju: od wybrzeża Bałtyku poprzez Niż Polski po Sudety i Góry Świętokrzyskie i okolice Krakowa.
Duża waga przykładana jest do nowoczesnego kształcenia przy użyciu technik komputerowych, w tym metod GIS-owskich oraz specjalistycznego oprogramowania geologicznego. 30 procent zajęć wynika z indywidualnego wyboru Studenta spośród szerokiej listy kursów z różnych dziedzin nauk o Ziemi, co pozwala kształtować edukację pod kątem własnych zainteresowań. Daje to jednocześnie możliwość świadomego, dojrzałego wyboru specjalności na studiach magisterskich. Studia kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata geologii.
Wybrane przedmioty
- Historia życia na Ziemi
- Wstęp do kartografii i GIS
- Mineralogia
- Sedymentologia
- Geologia dynamiczna
- Geologia złożowa
- Geozagrożenia
- Procesy glacjalne
- Ochrona środowiska geologicznego
Kompetencje absolwenta
- Ogólna wiedza z zakresu paleontologii i stratygrafii, mineralogii i petrologii, geologii strukturalnej, sedymentologii, hydrogeologii i geologii inżynierskiej, geologii regionalnej Polski.
- Znajomość i zrozumienie procesów geologicznych kształtujące Ziemię oraz najważniejszych wydarzeń z dziejów Ziemi.
- Wiedza o złożach surowców naturalnych i ich występowaniu oraz ochronie środowiska naturalnego.
- Umiejętność rozpoznawania i klasyfikowania minerałów i skał, podstawowych grupy skamieniałości oraz wykonywania przekrojów i map geologicznych.
- Umiejętność prowadzenia prac terenowych — projektowania, wykonywania i dokumentowania.
- Umiejętność stosowania programów komputerowych do przetwarzania, wizualizacji i interpretacji danych geologicznych, takich jak: ArcGIS/QGIS, Surfer, SAGA GIS.
Perspektywy zawodowe
- Firmy geologiczne i zarządzające środowiskiem, takie jak: PNGiG, Wody Polskie, KGHM Polska Miedź S.A., KWB Konin, Gaz-System S.A.
- Instytucje publiczne, jak wydziały środowiska urzędów powiatowych i wojewódzkich
- Instytucje badawcze, jak Państwowy Instytut Geologiczny PIG-PIB