Opis kierunku
Absolwent studiów magisterskich z Geoinformacji dysponuje pogłębioną wiedzą w zakresie narzędzi i algorytmów geoinformacyjnych. Wykorzystuje wiedzę na temat metod eksploracji danych (data mining) i ich zastosowania do analizy dużych zbiorów danych, ze szczególnym uwzględnieniem danych geoprzestrzennych. Stosuje zaawansowane metody geoinformacyjne do analizowania, modelowania i rozwiązywania aktualnych problemów przyrodniczych oraz społeczno-gospodarczych w skali lokalnej, regionalnej i globalnej. Wykazuje się wiedzą na temat tworzenia oraz funkcjonowania systemów i projektów geoinformatycznych, ich finansowania i aplikacji w administracji i biznesie. Jest przygotowany do współdziałania i pracy
w zespołach interdyscyplinarnych. Posiada także kompetencje w zakresie budowania zespołu i zarządzania nim.
Specjalności
- Geoinformatyka
- Infrastruktura krytyczna
Wybrane przedmioty
- Exploracja danych geoprzestrzennych i uczenie maszynowe
- Programowanie geoinformacyjne
- Nowe trendy w geoinformacji
- Drony w geoinformacji
- Partycypacyjny i wolontariacki GIS
- Geoinformacja w zarządzaniu i administracji
- Systemy infrastruktury krytycznej
- Miejskie systemy geoinformacyjne
- Ryzyka i modelowanie geozagrożeń
Kompetencje absolwenta
- Umiejętności programistyczne do tworzenia narzędzi (wtyczek, oprogramowania, aplikacji WebGIS) do pozyskiwania, przetwarzania i wizualizacji danych geoprzestrzennych.
- Umiejętność posługiwania się różnymi językami i zasadami programowania do rozwiązywania problemów geoprzestrzennych o charakterze przyrodniczym i społeczno-gospodarczym.
- Umiejętność stosowania zaawansowanych metod geoinformacyjnych do analizowania oraz rozwiązywania aktualnych problemów przyrodniczych oraz społeczno-gospodarczych w zakresie wspomagającym zarządzanie kryzysowe.
- Umiejętność wykorzystania metod analiz przestrzennych w zakresie modelowania oraz przewidywania zmian różnych aspektów środowiska geograficznego oraz społeczno-gospodarczego (modelowanie procesów hydrologicznych, meteorologicznych, zjawisk ekstremalnych, zmian struktury ludności).
Perspektywy zawodowe
- Interdyscyplinarne zespoły zajmujące się tworzeniem systemów i oprogramowania do zaawansowanego zarządzania danymi przestrzennymi
- Analitycy danych (Data Scientist, GeoData Scientists ) w zakresie specjalistów do analizy danych przestrzennych
- Programiści sztucznej inteligencji
- Programiści aplikacji GIS np. aplikacje do analizy geokodowania danych
- Software developer
- IT Project Manager