Opis kierunku
Specyfiką kierunku Geografia jest jej dwuobszarowy charakter, łączący przedmioty przyrodnicze z przedmiotami społeczno-ekonomicznymi. Studia na tym kierunku przygotowują pod kątem wiedzy i umiejętności pozwalających na wyjaśnianie w sposób kompleksowy procesów i zjawisk fizycznych oraz społecznych występujących w środowisku przyrodniczym.
Specjalność Geo-grafika na kierunku Geografia stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy na absolwentów posiadających pogłębione umiejętności i kompetencje dotyczące wiedzy na temat środowiska przyrodniczego w połączeniu z nowoczesnymi metodami promocji i prezentacji informacji geograficznej. Jako nowoczesne formy promocji należy rozumieć technologie komunikacyjne multimedialne i internetowe.
Absolwenci tej specjalności znają i stosują specjalistyczne oprogramowanie z zakresu systemów informacji geograficznej, umożliwiające pozyskiwanie, przetwarzanie, analizę baz danych oraz interpretację zjawisk i procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym. Są specjalistami w zakresie metod komunikacyjnych wykorzystywanych w administracji, biznesie i organizacjach społecznych związanych z naukami geograficznymi.
Studenci mogą fakultatywnie realizować moduł edukacyjny dający uprawnienia do zawodu nauczyciela geografii oraz przyrody w szkole podstawowej. Zajęcia w ramach tego modułu prowadzone są z zastosowaniem nowoczesnych metod badawczo-dydaktycznych, w terenie oraz instytucjach naukowo-edukacyjnych.
Wybrane przedmioty
- Fotografia przyrodnicza
- Grafika komputerowa
- Technologie informacyjne
- Edukacja ekologiczna
- Grafika trójwymiarowa
- Internetowe systemy multimedialne
- Prezentacja i wizualizacja graficzna krajobrazu
- Film przyrodniczy
Kompetencje absolwenta
- Analizuje i wizualizuje zjawiska i procesy przyrodnicze oraz społeczno-ekonomiczne w skali globalnej, regionalnej i lokalnej.
- Potrafi za pomocą różnych metod graficznych przedstawiać problemy związane ze środowiskiem przyrodniczym i sferą społeczno-ekonomiczną.
- Posługuje się specjalistycznym oprogramowaniem w zakresie Systemów Informacji Geograficznej (GIS).
- Wykorzystuje nowoczesne rozwiązania w zakresie pozyskiwania informacji geograficznej z użyciem dronów, wysokorozdzielczej fotografii i rejestracji filmowej oraz pogłębia swoje kwalifikacje poprzez opanowanie metod komunikacji społecznej i multimedialnej.
- Podejmuje odpowiednie działania na rzecz zachowania równowagi ekologicznej i ochrony zasobów.
Perspektywy zawodowe
- Jednostki administracji państwowej i samorządowej różnych szczebli
- Instytucje naukowo-badawcze, instytucje zajmujące się planowaniem przestrzennym i ekologią
- Firmy marketingowe i promocyjne
- Instytucje kultury i związane z ochroną przyrody, organizacje zajmujące się promocją dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego; wydawnictwa naukowe, popularno-naukowe i edukacyjne
- Szkolnictwo podstawowe oraz instytucje związane z edukacją