Opis kierunku
Zapraszamy osoby z tytułem licencjata z polski i zagranicy w atrakcyjnej dziedzinie nauki Physics of Advanced Materials for Energy Processing (PAMEP). Studia są specjalnościa na kierunku Fizyka. Są to studia II stopnia w całości poprowadzone w języku angielskim.
Tematyka: fizyka materiałów, która znajdują zastosowanie w szeroko pojętym pozyskiwaniu, przetwarzaniu, przechowywaniu i oszczędzaniu energii;
Proponujemy nowatorskie podejście do pracy magisterskiej i studiów II stopnia:
- praca magisterska w aktywnych grupach badawczych, której celem będzie napisanie publikacji ze współautorstwem studenta; na podstawie publikacji możliwa będzie obrona pracy magisterskiej; publikacja może być globalną przepustką do pracy w wielu prestiżowych ośrodkach, uczelniach i firmach;
- staże w ośrodkach naukowych poza Wydziałem Fizyki UAM lub w firmach zewnętrznych: dobre poznanie przynajmniej dwóch grup badawczych lub dwóch sposobów na karierę.
Szeroka oferta zajęć do wyboru (wykłady oraz specjalistyczne kursy) umożliwia zapoznanie się zarówno z aspektami teoretycznymi, jak i z metodami eksperymentalnymi nowoczesnych badań materiałowych. Program zakłada udział studenta w pracach aktywnych grup badawczych i współautorstwo w publikacji naukowej będące podstawą pracy magisterskiej. Dodatkowy, obowiązkowy staż podczas ostatniego semestru studiów ma zapewnić poznanie pracy w innej jednostce badawczej lub firmie posiadającej dział R&D.
Wybrane przedmioty
- Signal and energy processing in nanopatterned materials
- Physical properties of 1D and 2D materials and their application in low energy consuming electronic devices
- Methods of fabrication and analysis of conducting nanostructures
- Biophotovoltaic materials
- Molecular simulation of soft matter
- Introduction to Computational Studies of Electronic Structure of Nanosystems
- Magnetism, magnetic materials and magnetization dynamics
- Introduction to neutron scattering
- Liquidsin Confinement; Quasi-high pressure effects in nanopores
- Electric and thermoelectric transport at the nanoscale
- Sunlight energy conversion
Kompetencje absolwenta
Absolwent kierunku fizyka ze stopniem magistra będzie znakomicie przygotowany zarówno do podjęcia studiów doktoranckich, jak i pracy zawodowej. Naszym absolwentom program kształcenia pozwoli dostosowywać się do wymogów pracy w wielu obszarach tak zwanej gospodarki opartej na wiedzy, i umożliwi odnalezienie się w warunkach dzisiejszego szybko zmieniającego się rynku pracy, szczególnie w dziedzinach wiążących się z nowymi technologiami materiałowymi, a także w firmach zajmujących się transferem osiągnięć naukowych do przemysłu. Badania materiałowe, a zwłaszcza te związane z różnymi aspektami energetycznymi, należą obecnie do najszybciej rozwijanych na świecie, o dużym znaczeniu dla gospodarek państw i postępu technologicznego. Program kształcenia spełnia wymogi różnych standardów międzynarodowych:
- znajomość wielu nowoczesnych technik badawczych (Mikroskopy sił atomowych i elektronowe, spektroskopie optyczne, spektroskopie rentgenowskie i ramanowskie, spektroskopia NMR, czasoworozdziecza spektroskopia laserowa, rozpraszanie neutronów),
- podstawy teoretyczne i eksperymentalne z zakresu badania i symulacji komputerowych stosowanych w fizyce materiałowej,
- solidna wiedza z zakresu fizyki ciała stałego,
- znajomość zagadnień pozyskiwania, konwersji i przechowywaniu energii,
- rozwinięta zdolność analitycznego myślenia.
Perspektywy zawodowe
Celem studiów jest przygotowanie studenta do kariery naukowej (kontynuowanej w formie studiów doktoranckich) lub do pracy w firmach, w których znajomość specyfiki badań naukowych jest bardzo istotna (np. firmy prowadzące prace badawcze lub wdrożeniowe, produkujące lub serwisujące zaawansowane urządzenia pomiarowe, pośredniczące w kontaktach między nauką a przemysłem).