Opis kierunku
To kierunek dla osób, które pragną zdobyć rzetelną wiedzę w zakresie nauk fizycznych i pokrewnych, chcą rozwijać swoje zdolności analityczne i logiczne, a także aktywnie uczestniczyć w tworzeniu nowoczesnych technologii czy to w sektorze prywatnym, czy też w instytucjach badawczych. Opierając się na wieloletniej tradycji naukowej Wydział Fizyki i Astronomii oferuje studia w ramach pięciu specjalności:
- Biofizyka molekularna,
- Informacja kwantowa i spintronika (IKS),
- Fizyka materiałowa,
- Fizyka ogólna,
- Physics of advanced materials for energy processing (PAMEP, studia w języku angielskim, rekrutacja na specjalność PAMEP prowadzona jest osobno).
Specjalności te związane są bezpośrednio z badaniami naukowymi prowadzonymi na wydziale i stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na rynku pracy na wysoko wykwalifikowanych pracowników naukowych i technicznych, w szczególności w obszarach przenikania się fizyki z innymi dyscyplinami badawczymi.
Studenci wybierają jedną ze specjalności po pierwszym semestrze studiów. Specjalność Biofizyka molekularna pozwala na poznanie fizycznych mechanizmów leżących u podstaw świata biologicznego. Specjalność Informacja Kwantowa i Spintronika jest przeznaczona dla osób zainteresowanych zdobyciem gruntownej wiedzy i umiejętności z zakresu nowych technologii kwantowych, informatyki kwantowej oraz nanofizyki. Fizyka materiałowa obejmuje kształcenie w zakresie nanotechnologii i własności nowych materiałów. Prowadzenie specjalności Fizyka Ogólna wynika z długoletniej tradycji kształcenia na Wydziale Fizyki i Astronomii. Specjalność jest przeznaczona dla osób chcących zdobyć ogólną wiedzę z fizyki współczesnej.
Absolwent kierunku Fizyka będzie bardzo dobrze przygotowany do podjęcia studiów doktoranckich i kontynuowania działalności naukowej, ale również do rozwijania kariery zawodowej w szkolnictwie lub przemyśle, w szczególności w sektorach materiałowym, energetycznym, biotechnologicznym, informatycznym oraz innowacyjnych technologii kwantowych.
Kierunek studiów Fizyka oferuje także możliwość przygotowania do zawodu nauczyciela poprzez realizację modułu nauczycielskiego.
Specjalności
- Fizyka ogólna
- Fizyka materiałowa
- Biofizyka molekularna
- Informacja kwantowa i spintronika
Wybrane przedmioty
- Fizyka teoretyczna
- Fizyka doświadczalne
- Elektrodynamika klasyczna
- Fizyka statystyczna
- Optyka i informatyka kwantowa
- Zawansowana mechanika kwantowa
- Symulacje komputerowe
- Modern Trends in Physics Research
Kompetencje absolwenta
- ma wiedzę z zakresu współczesnej fizyki, matematyki, informatyki oraz potrafi opisać i modelować zjawiska fizyczne używając aparatu matematycznego i narzędzi obliczeniowych, w tym specjalistycznego oprogramowania naukowego i inżynierskiego;
- potrafi obsługiwać aparaturę pomiarową, planować pomiary oraz opracowywać i interpretować ich wyniki;
- potrafi analizować dane, w tym wyszukiwać, agregować i oceniać treści techniczne i naukowe oraz opracowywać, prezentować i popularyzować wyniki badań i ekspertyz technicznych, również w języku angielskim;
- jest gruntownie przygotowany do kontynuowania nauki w Szkole Doktorskiej bądź do podjęcia pracy w sektorach BR, finansowych czy edukacyjnych, wymagających kompleksowego, analitycznego i kreatywnego podejścia do rozwiązywania złożonych problemów;
- potrafi podjąć pracę projektową, zarówno indywidualne jak i zespołowo, również w grupach międzynarodowych.
Perspektywy zawodowe
- w instytucjach naukowych i badawczych, lub w laboratoriach przemysłowych;
- w firmach i instytucjach, których działalność oparta jest na zastosowaniu nowoczesnej wiedzy i zaawansowanych technologii;
- w firmach związanych z przemysłem informatycznym oraz analizą danych;
- w sektorze publicznym i administracji;
- w systemie edukacji (po uzyskaniu dodatkowych uprawnień pedagogicznych).