Opis kierunku
Zachodząca zmiana klimatu stanowi jedno z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Wymaga ona działań, które muszą być oparte na wiedzy o procesach kształtujących klimat oraz o spodziewanych skutkach tych zmian. Wiedzę tę oferują studia na kierunku „Zmiany klimatu Ziemi”. Program studiów opiera się na dwóch kluczowych założeniach nauk o Ziemi:
- teraźniejszość jest kluczem do przeszłości,
- przeszłość jest kluczem do przyszłości.
Dobre zrozumienie współcześnie zachodzących procesów i ich skutków pozwala nam na odczytanie dawnych zmian z zapisu kopalnego zawartego w skałach i osadach. Te z kolei, dają nam wyobrażenie o tym jak nasza planeta może funkcjonować w innych warunkach, np. w cieplejszym klimacie.
Studenci zdobywają zaawansowaną wiedzę z zakresu nauk o Ziemi, a w szczególności z zakresu geologii, hydrologii i hydrogeologii, klimatologii i metod modelowania oraz analizy danych środowiskowych. Przekazywana wiedza i umiejętności dotyczą w pierwszym rzędzie współczesnego funkcjonowania procesów przyrodniczych i są podstawą zrozumienia zapisu geologicznego, w tym historii zmian klimatu. Z kolei wiedza o dawnych zmianach stanowi podstawę do prognozowania przyszłych zmian klimatu i spodziewanych skutków środowiskowych. „Zmiany klimatu Ziemi” są jednym z pierwszych w Polsce kierunkiem studiów skupionych na problemie wyzwań klimatycznych i cechują się kompleksowym podejściem do zrozumienia i prognozowania postępującej zmiany klimatu.
Absolwenci uzyskają w unikatowym zakresie wiedzę o procesach kształtujących naszą planetę i jej klimat oraz znajomość narzędzi niezbędnych do ich badania i rekonstrukcji. Staną się tym samym poszukiwanymi na rynku pracy specjalistami, cechującymi się holistyczną wiedzą o środowisku i jego interakcjach z klimatem, którzy znajdą zatrudnienie w coraz liczniejszych zespołach badawczo-decyzyjnych takich jak instytucje i agendy rządowe, organizacje pozarządowe, jak i firmy doradcze.
Wybrane przedmioty
- Zrównoważony rozwój i polityka klimatyczna
- Adaptacja do zmian klimatu
- Strategie surowcowe i energetyczne
- Geozagrożenia
- Wstęp do nauk o Ziemi
- Powstawanie geologicznych archiwów zmian klimatu
- Cykle geochemiczne
- Zróżnicowanie klimatyczne Polski i świata
- Metody rekonstrukcji klimatu
- Zmiany klimatu w historii Ziemi
- Podstawy budownictwa zrównoważonego
- Modelowanie obiegu wody
- Modelowanie zmian klimatu
Kompetencje absolwenta
- Znajomość procesów i zjawisk geologicznych, hydrologicznych i klimatycznych zachodzących w środowisku przyrodniczym: ich przyczyny, mechanizmy i skutki oraz związane z nimi zagrożenia.
- Znajomość i wykorzystanie metod rekonstrukcji i prognozowania procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym Ziemi, w szczególności w odniesieniu do klimatu.
- Zrozumienie znaczenia osadów jeziornych, morskich i innych archiwów geologicznych w analizach paleośrodowiskowych i paleoklimatycznych.
- Znajomość roli wód podziemnych i powierzchniowych w środowisku przyrodniczym oraz wpływ człowieka na ich obieg.
- Opanowanie podstawowych metod modelowania procesów geologicznych, hydrologicznych i klimatycznych.
- Umiejętność oceny możliwości adaptacji do nadchodzących zmian klimatu i metod ograniczenia ich skutków poprzez stosowanie technologii i źródeł energii bardziej przyjaznych środowisku niż obecnie stosowane.
Perspektywy zawodowe
- ...
- Firmy konsultingowe oraz doradcze zajmujące się przygotowywaniem, oraz prowadzeniem inwestycji w przemyśle energetycznym (energia wiatrowa, atomowa, słoneczna), poszukiwań surowców szczególnie ważnych dla alternatywnych źródeł energii, budownictwa narażonego na wpływ zmian klimatu.
- Instytucje samorządowe oraz rządowe zajmujące się ochroną środowiska, planowaniem przestrzennym, zarządzaniem kryzysowym i działaniami dotyczącymi adaptacji do zmian klimatu.
- Organizacje pozarządowe zajmujące się problematyką zmian klimatu (edukacja, mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu).
- Instytuty badawcze (RZGW, IMiGW-PIB, PIG PIB).
- Jednostki naukowe (uczelnie wyższe, PAN).