Opis kierunku
To interdyscyplinarne studia adresowane dla absolwentów 3,5-letnich studiów inżynierskich. Kierunek AIR jest umiejscowiony zarówno w obszarze praktycznym (informatyka, programowanie, prowadzenie firmy i jej miejsce w gospodarce oraz zastosowania nowoczesnych technologii informatyczno-komunikacyjnych), jak i teoretyczno-modelowym (nowe metody e-gospodarki i e-biznesu, modele biznesowe i technologie oraz analiza techniczno-ekonomiczna projektów).
Kierunek łączy trzy obszary wiedzy tj.:
- obszar technik i technologii, zwłaszcza w zakresie nowoczesnych technologii informatyczno-komunikacyjnych i ich zastosowań praktycznych;
- ekonomiczny, w szczególności w zakresie zarządzania, koncentrujący się na nowoczesnych rozwiązaniach funkcjonowania firmy w ramach elektronicznej gospodarki opartej na wiedzy;
- nauk ścisłych, w szczególności fizyki, w zakresie nowoczesnych metod i rozwiązań zbierania i wstępnego przetwarzania danych z otoczenia.
Studia oferują zajęcia praktyczne w dziedzinie języków programowania, rozwoju aplikacji www i mobilnych, projektowania systemów informatycznych, tworzenia interfejsów użytkownika opartych na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywiści (VR/AR) oraz układów internetu rzeczy. Studenci poznają także techniki do budowy rozwiązań sztucznej inteligencji (AI). Student uzyskuje dostęp do całej infrastruktury Wydziału, jak i Uniwersytety w celu rozwijania swoich kompetencji w dziedzinach, którymi zajmuje się obecnie lub którymi zainteresuje się podczas studiowania.
Wymogi wynikające z ustawy o ochronie małoletnich
Warunkiem uczestniczenia w praktycznych zajęciach dydaktycznych (laboratoriach) oraz odbycia obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych jest spełnienie przez studenta wymagań określonych w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, w szczególności poddanie się weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz przedłożenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonych przestępstw, a w przypadku studentów będących cudzoziemcami albo zamieszkujących w ciągu ostatnich 20 lat w innych państwach niż RP również złożenie dodatkowych oświadczeń, a także informacji z rejestrów karnych innych państw wraz z tłumaczeniami przysięgłymi. Niespełnienie wymagań określonych ww. ustawą uniemożliwi uczestniczenie w zajęciach praktycznych oraz odbycie obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych, a w konsekwencji ukończenie studiów.
Specjalności
Ścieżki tematyczne:
- Internet Rzeczy
- Domotyka i sieci komputerowe
- Programowanie
- Przetwarzanie danych
- Multimedia
- Ekonomia
Wybrane przedmioty
- Sieci automatyki i domotyki
- Systemy multimedialne
- Marketing internetowy
- Inteligentne Systemy Przetwarzania Danych
- Systemy Internetu Rzeczy i Usług
- Zarządzanie firmą i projektami
- Bankowe systemy informatyczne
- Programowanie CAD/CAM
Kompetencje absolwenta
-
Znajomość podstaw automatyki i domotyki (sieci, urządzenia, standardy).
-
Umiejętność programowania imperatywnego (Java) i deklaratywnego (SQL).
-
Znajomość ogólnych założeń sieci komputerowych oraz sieci automatyki.
-
Umiejętność projektowania złożonych aplikacji Internetu Rzeczy i Usług, od poziomu sterowników (pomiarowych) po zarządzanie i interfejs graficzny.
-
Umiejętność korzystania i tworzenia nowych rozwiązań w ramach Wirtualnej Rzeczywistości (VR) i Rozszerzonej Rzeczywistości (AR).
-
Umiejętność przygotowania i zarządzania witryną WWW.
-
Umiejętność prowadzenia własnej firmy, a także reklamowania jej (wypromowania) w internecie.
Perspektywy zawodowe
- Projektanci i administratorzy systemów teleinformatycznych ICT (Information and Communication Technology)
- Programiści (m.in. w językach Java, Python i C++), usług internetowych, aplikacji mobilnych oraz systemów wykorzystujących interfejsy człowiek-maszyna oparte na technologiach wirtualnej (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR)
- Projektanci systemów decyzyjnych, zarządczych i bezpieczeństwa
- Specjaliści od marketingu internetowego i handlu elektronicznego (e-commerce, m-commerce)
- Wdrożeniowcy oraz integratorzy platform i systemów informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwami (CRM, ERP, BI, SCM itp.) oraz obsługi banków (np. Ferryt)
- Badacze danych tworzący rozwiązania do analizy danych, a także rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji