Opis kierunku
Kierunek od wielu lat cieszy się dużą popularnością i stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy związane z rosnącą liczbą osób niedosłyszących oraz ochroną środowiska i człowieka przed hałasem. Są to studia o profilu ogólnoakademickim, ukierunkowane na kształcenie osób, które w przyszłości będą zajmowały się osobami z niepełnosprawnością słuchową lub zagadnieniami związanymi z ochroną przed hałasem. Pomimo faktu, że są to studia o profilu ogólnoakademickim, są to studia, które zwracają szczególną uwagę na kompetencje umiejętności praktyczne.
Program studiów stawia na interdyscyplinarność – obejmując zagadnienia fizyczne, akustyczne, psychoakustyczne, medyczne, psychologiczne, ekonomiczne oraz informatyczne.
W trakcie studiów studenci odbywają również praktyki zawodowe m.in. w punktach protetycznych, poradniach audiologicznych dopasowując nie tylko aparaty słuchowe, ale również systemy wspomagające słyszenie. Nieodzownym elementem praktyk zawodowych są praktyki kliniczne realizowane w szpitalach. W programie studiów przewidziano również warsztaty protetyczne kierowane do studentów III roku. W trakcie zajęć praktycznych (warsztatowych), prowadzonych przez przedstawicieli firm będących dystrybutorami aparatów słuchowych oraz sprzętu diagnostycznego, studenci mają możliwość zapoznania się z najnowszymi produktami audioprotetycznymi, narzędziami doboru i dopasowania aparatów słuchowych oraz aparaturą diagnostyczną. Studenckie praktyki zawodowe odbywają się również w laboratoriach pomiarowych oraz firmach projektowych zajmujących się zagadnieniami związanymi z hałasem.
Pierwszy rok studiów jest zdominowany głównie przez przedmioty ogólne takie jak: wprowadzenie do akustyki, matematyka, elektryczność i magnetyzm, teoria drgań czy elektronika. Na I roku realizowane są również zajęcia z języka migowego.
Na drugim roku studiów w programie rozpoczynają się przedmioty zawodowe (specjalistyczne): fizjologia i patofizjologia słuchu, miernictwo aparatów słuchowych, audiometria tonalna czy otoplastyka. W zakresie ochrony przed hałasem wśród przedmiotów specjalistycznych są m.in. hałas komunikacyjny, akustyka budowlana, akustyka wnętrz, hałas przemysłowy oraz pracownia akustyki stosowanej.
Trzeci rok studiów to kontynuacja przedmiotów zawodowych. Realizowane są zajęcia z audiometrii mowy, audiometrii dziecięcej, audiometrii obiektywnej, dopasowania aparatów słuchowych (u osób dorosłych i u dzieci), treningu słuchowego czy patologii słuchu. Drugą grupę przedmiotów zawodowych stanowią przedmioty związane z ochroną przed hałasem: akustyczne kształtowanie środowiska, wpływ hałasu i drgań na człowieka. Większość przedmiotów zawodowych realizowana jest w formie zajęć praktycznych.
W ramach praktyk zawodowych studenci realizują: praktyki protetyczne w wymiarze 120 godzin (po II roku studiów) oraz praktyki protetyczne i kliniczne w wymiarze łącznie 160 godzin (po III roku studiów), natomiast praktyki zawodowe z hałasu – w wymiarze 80 godzin.
Od roku 2024 obowiązuje norma PN-EN ISO 21388 Akustyka. Zarządzania dopasowaniem aparatu słuchowego (HAFM). Norma ta (Aneks A) określa minimum kompetencji, które powinny posiadać osoby dobierające i dopasowujące aparaty słuchowe. Program kształcenia spełnia wszelkie wymagania w tym zakresie. Oznacza, to, że osoby kończące studia zgodnie z naszym programem kształcenia posiadają wiedzę, kompetencje i umiejętności na poziomie europejskim.
Wybrane przedmioty
-
Wprowadzenie do akustyki
-
Budowa aparatów słuchowych
-
Miernictwo i dopasowanie aparatów słuchowych
-
Diagnostyka uszkodzeń aparatów słuchowych
-
Audiometria tonalna, mowy, obiektywna
-
Hałas komunikacyjny
-
Wpływ hałasu i drgań na człowieka
-
Akustyka budowlana, akustyka wnętrz
Kompetencje absolwenta
- Umiejętność doboru i dopasowania aparatów słuchowych.
- Umiejętność wykonywania podstawowych badań słuchu (audiometria tonalna, mowy, obiektywna).
- Umiejętność wykonywania wkładki usznej.
- Umiejętności w zakresie pomiarów, analiz i opracowań z zakresu ochrony przed hałasem.
- Umiejętność wykonania projektu ekranu przeciwhałasowego.
Perspektywy zawodowe
-
Punkty protetyczne (dopasowanie aparatów słuchowych, wykonywanie badań słuchu)
-
Szpitale, kliniki (wykonywanie badań słuchu, ustawianie implantów ślimakowych)
-
Dystrybutorzy aparatów słuchowych
-
Producenci aparatów słuchowych i sprzętu audiometrycznego
-
Inspektoraty ochrony środowiska
-
Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska
-
Firmy i laboratoria badawcze zajmujące się pomiarami hałasu
-
Firmy konsultingowe w zakresie ochrony przed hałasem
-
Biura projektowe specjalizujące się w projektach sal koncertowych.